Caffee Mocca Espresso Quilt

Caffee Mocca Espresso Quilt

środa, 16 listopada 2016

Guzik, tym razem BEZ pętelki :)

Prawda, że piękny? Na dodatek w moim kolorze :)) (źródło)

Temat dzisiejszego posta to GUZIK.

Otóż parę dni temu w jednej z węgierskich grup patchworkowych znalazłam zdjęcie przedstawiające TO krzesło.   
Krzesło niecodzienne, bo calutkie oklejone guzikami. Na dodatek jest wystawione na widok publiczny w sklepie, obok stoiska z.... guzikami. Idąc za ciosem musiałam udać się do tejże pasmanterii zbadać naocznie, pomacać, zobaczyć, czy faktycznie tam jest. Wspomniany tu sklep to hurtownia guzików, zamków i klamerek, więc krzesło – będące przedmiotem sztuki użytkowej – wtapia się w temat znakomicie. Jeśli ktoś z Was będzie w Budapeszcie, to sklep znajduje się w VI. dzielnicy, ulica Szondi 63. Zdjęcia robiłam telefonem, więc są makabrycznej jakości, ale są...
 
Czy wiecie, że:
Jest kilka powiedzeń z guzikiem:
-         - kto zbiera guziki, ten guzik ma
-         - kto zbiera guziki ten ma dziurawe szczęście
-         - guzik z pętelką (w znaczeniu wielkie nic)
-        - guzik ci do tego (w znaczeniu nie twoja sprawa)
Pierwsze guziki zaczęto przyszywać do ubrań już w XIII. wieku. Tu można poczytać o historii guzika WIKIPEDIA,  EN.WIKIPEDIA    oraz  WERANDA. 
Filobutonistyka – to hobby polegające na kolekcjonowaniu guzików. Osoby zainteresowane tematem odsyłam na stronę BUTTONARIUM.

Tak sobie myślę, że skoro ma rację bytu powiedzenie: „siedzieć, jak na szpilkach”, to czemu nie można by posiedzieć na guziczkach?
Amerykanie znani są z tego, że obchodzą „dziwne” święta. W ich kulturze GUZIK też ma swoje święto, i jest ono obchodzone 16. listopada – BUTTON DAY.
A 25. listopada (w moje imieniny):) - jest obchodzony Dzień Szwaczki & Krawcowej.

2 komentarze:

  1. Замечательный гузик! Я тоже люблю красивые гузики, хотя специально их не собираю. Правда, расстаться с красивым гузиком, что бы пришить на изделие, бывает очень тяжело)))) Молодцы американцы, любят радоваться простым и нужным вещам!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. МАРГАРИТА, ja mam kilka pudełek z guzikami, nic nie wyrzucam, wszystko się może kiedyś przydać :))) Krzesła prawdopodobnie nie będę obklejać guzikami, ale chciałabym kiedyś wyszyć obrazek z mnóstwem guzików (widziałam takie prace na stronie Pinterest).

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...