Caffee Mocca Espresso Quilt

Caffee Mocca Espresso Quilt

sobota, 30 maja 2015

Pokrowiec na żelazko (cz.1) // Vasalótartó (1. rész)


Jakiś czas temu po raz pierwszy wzięłam udział w grupowych zajęciach kursu patchworkowego organizowanego przez sklep, w którym zawsze zaopatruję się w tkaniny. Sama wrzuciłam się na głęboką wodę, bo postanowiłam, że zacznę od poziomu dla zaawansowanych. Nigdy się nie szkoliłam w tej dziedzinie, zawsze raczej podpatrywałam od bardziej doświadczonych, doczytywałam to, czego nie wiedziałam i po prostu próbowałam szyć. 
Temat pierwszych zajęć to pokrowiec na żelazko. Niby nic wielkiego, a nieźle się nagimnastykowałam zanim skończyłam swe dzieło. Małe – a cieszy :))

1.) Potrzebne materiały (kolejność w jakiej wymieniam jest identyczna z kolejnością zszywania w gotowym pokrowcu):
a) bawełna (jednokolorowa lub kilka różnych połączonych techniką patchworkową) – z tego będzie zewnętrzna warstwa pokrowca
b) thermovlies (ja użyłam niemieckiego produktu zakupionego na Węgrzech, jest to dość sztywna ocieplina, do złudzenia przypominająca filc, grubość ok. 3 mm
c) flizelina z klejem (S320) – dość sztywna
d) płótno do prasowania – identyczne jak to, którym jest pokryta deska do prasowania. U nas ten materiał można kupić z metra.
e) zamek błyskawiczny z grubymi ząbkami (65-80 cm, w zależności od wielkości pokrowca)2.) Wykroje 

Obydwa wykroje są tylko orientacyjne, bo musimy wziąść pod uwagę wielkość naszego żelazka. Górny wykrój zmodyfikowałam, bo dolne rogi zaokrągliłam (wydaje mi się, że tak lepiej wygląda). U mnie obwód tego wykroju to 94 cm.  
 Drugi wykrój to 2 paski, których długość równa się obwodowi pierwszego wykroju (u mnie 94 cm. Pomiędzy te 2 paski będzie wszyty zamek błyskawiczny.
U mnie cieńszy pasek: 94 cm X 7,5 cm
grubszy pasek: 94 cm X 17,5 cm
(są to wartości z zapasami na szwy).Musimy wykroić:
a) denko i przykrywkę (4x, po 1 części z każdego z w/w materiałów)
b) 2 paski (węższy i szerszy) na boki (4x, po 1 części z każdego z w/w materiałów)
c) uszko do przykrywki 25 cm X 10 cm (po 1x z bawełny i flizeliny z klejem, pasek składamy na pół, i jeszcze raz na pól, przeszywamy stębnowaniem.
d) łącznik do zamka błyskawicznego (4x, po 1 części z każdego z w/w materiałów) - jego miejsce wszycia powinno łączyć klapę z korpusem pokrowca dokładnie z tyłu. Po zszyciu z zamkiem będzie tworzył okrąg, którego obwód ma się równać długości pasków tworzących bok (licząc bez zapasów na szwy).
 3.) Szycie 
U mnie klapka i bok są wykonane metodą patchworka z pasków o szerokości 1,5 cala (!)
Najpierw pozszywałam odpowiednią ilość, a dopiero potem kroiłam.
Powyżej kawałek przeznaczony na bok. 
Poniżej - tak wygląda płótno do prasowania, na zdjęciu denko pokrowca w trakcie pikowania.
 A tu już gotowe denko, przykrywka i pasek, który będzie tworzył bok pokrowca.
 Poniżej - przykrywka z już przyszytym uszkiem.
 
 Poniżej przyszywanie łącznika do zamka błyskawicznego.
 Po wywróceniu na prawą stronę należy go równiutko przestębnować.
 A tu już pikowanie węższego paska, który tworzy bok pokrowca. Ja mam taki "domowy sposób", że pikuję wzdłuż paska papieru przyciętego na odpowiednią szerokość (jak widać poniżej), odstępy wychodzą idealnie równe. Jeśli ktoś nie ma dość wprawy, to można ten pasek papieru przypiąć szpileczkami, żeby się nie przesuwał.
 Poniżej: węższy pasek przepikowany i przyszyty do zamka.
A tu pierwsza przymiarka, czy obwód węższego paska i przykrywki będzie się zgadzał na tyle, żeby można było bez problemów zszyć...
 Poniżej: pikowanie (w szwie) szerszego paska tworzącego bok pokrowca. Był on dość długi - 94 cm - więc żeby nie przewalać tyle pod ramieniem maszyny - domowym sposobem zrolowałam i spięłam klamerkami. Dużo łatwiej sie przesuwało pod maszyną.
... ciąg dalszy nastąpi :))


A folytatás következik :))

Nagyon sok magyar látogatóm van. Hogy ha szeretnétek magyarul is olvasni a blogom, jelezzetek, kérem. Lengyel vagyok, de Magyarországon élek, már lassan 100 éve. Nem tudtam eldönteni milyen legyen a blogom nyelve, így az anyanyelvem került előrébb.

10 komentarzy:

 1. Uszyłaś wspaniały pokrowiec! Ja uczę się patchworku tak jak Ty - czytając. :-) Dziękuję za fajną podpowiedź pikowania w równych odstępach. Prosta i genialna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Grażka, ja i czytam, i podpatruję. Dawniej nie było takich możliwości, jak są dzisiaj dzięki internetowi. Ja szyję praktycznie od dziecka (dla mnie to radosna twórczość. czyli hobby), a mimo tego zawsze jest coś nowego, czego mogę się nauczyć od profesjonalistek. Polecam YouTube, to kopalnia pomysłów i praktycznie darmowe tutoriale & kursy.

   Usuń
 2. Świetny pokrowiec, dziękuję za opis. Sposób na pikowanie pomysłowy, wykorzystam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda, że to dobry pomysł? Jeśli ktoś nie ma wprawy, to można ten pasek dodatkowo przypiąć szpileczkami.

   Usuń
 3. Bardzo fajny pokrowiec i fajny tutek ! Dziękuję ! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekuję! Już teraz zapraszam na drugą część - za parę dni.

   Usuń
 4. Bardzo ładny pokrowiec, pięknie zestawione szmatki i piękne wykonanie. Tutek bardzo czytelny :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wyjątkowo kupując te szmatki już w chwili zakupu wiedziałam na co je przeznaczę. Z reguły kupuję jak mi się coś spodoba, nie myśląc o przeznaczeniu. Tym sposobem niektóre materiały muszą "dojrzewać w szafie", aż znajdę dla nich odpowiedni project :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Och, a ja już od 2 miesięcy główkuję, jak wykończyć owalną kosmetyczkę. Ta część z łącznikiem to był mój brakujący element! Dzięki za fotki i szczegóły.
  A w ogóle zostaję na dłużej ;-)
  Fantastyczny pokrowiec :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Cieszę się, że ten skromny tutek Ci się przydał. Dziękuję za odwiedziny i zaglądaj, jak tylko masz ochotę :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...